Jag ville ha en kajak som skulle vara snabbare än Nordkapp, bättre kursstabilitet och god styrbarhet. Kajaken skall också klyva stora vågor snarare än lyftas upp på varje vågtopp.
Fredag morgon den 31 april och 1 maj fick vi goda förhållanden att prova egenskaperna både i lugnt och i blåsigare vågiga inomskärs förhållanden. Alla önskade egenskaper infriades och några av dem överraskande trevliga. Bland överraskningarna kan nämnas den mycket goda sekundärstabiliteten och ypperlig surfegenskap.
Accelerationen är utmärkt om än kajaken i högre hastighet har en dragning till vänster beroende på en oavsikliga lilla asymmetrin i köllinjen. Asymmetrin kan korrigeras med slipning. I marschfart märks dragningen ytterst svagt och kan förväxlas med vinders inverkan. Styrbarheten med kantning är utmärkt och vindens inverkan kan lätt kompenseras med just kantning. En skedda eller ett roder skulle helt avlägsna behovet av kantning och göra sig i lång surf. Utan skedda fungerar denhär kajaken sågott som lika bra som Nordkapp med skedda.
Duffek (paddeln som förligt roder) vänder på kajaken maximalt 45 grader. I vind och vågor och stillastående sväng med sveptag fungerar bra. Då fören lyfts upp en aning av vågor lossnar fören från vattnet och vändningen går ännu snabbare och lättare. Kursstabiliteten är fortfarande god.
Inget vatten läckte in genom neoprenluckorna till packutrymmena. Vi kommer att testa dem ännu mer omfattande för att försäkra oss om att de klarar av en konstant hög sjö i flera timmar på öppet hav.
Blade kajakens marshfart är ca 6-7 km/h utan extra kraftinsats. Dvs den är snabb. Vikten är ca 20 kilo vilket är betydligt under vikten på motsvarande serieproducerade kajaker, en fördel då kajaken skall lyftas upp på biltaket.
Bakre däcket är lågt. Musklerna i bakskeppet ger ett extra lyft i surf redan i små vågor.
Blade är lätt att kanta och skrovets bulliga form lyfts upp ur vattnet.
Kajaken kantas lätt så att vattnet når upp och över kapellet utan att äventyra balansen. Det är möjligt att i efterskott lyfta på köllinjen i för och akter om man önskar öka kajakens respons på styrtag och kanske minska på kursstabiliteten.
Kajaken får heta "Blade". Jag är nöjd med skrovet jag designat och byggt. På vissa punkter kan jag minska på antalet arbetstimmar, förutom att den som första bygge av denhär modellen gav ett antal utmaningar.
Hälsningar, Jöns Aschan










Kommentarer
Ser fin ut
Själv håller jag på med en isfjord, modell av Björn Thomasson,
försöker hålla igång en byggblogg,är lite efter med bloggen tyvärr.
RSS-flöde för kommentarer på denna post.